Spotkanie w sprawie Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego
W związku z pojawieniem się możliwości pozyskania przez Fundację „PRYM” środków na budowę i funkcjonowanie Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego, mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie, które odbędzie się w dniu 19 października o godz. 10.00. w Centrum Odnowy Wsi w Parzęczewie.
Korzystając ze wsparcia Gminy Parzęczew, Inkubator powstanie na terenie około 3 tys. m2 położonych we wsi Parzęczew w sąsiedztwie autostrady A-2. Na terenie będzie możliwość wybudowania dodatkowych hal oraz budynków mieszczących firmy wspomagające jego działalność. W skład Inkubatora wejdą ciągi technologiczne umożliwiające małe przetwórstwo m.in.:
- mleka krowiego, koziego – sery twarogowe, sery twarde, dojrzewające, jogurty, serwatka, masło;
- mięsa wieprzowego, wołowego, dziczyzny – wędliny w tym wędzone, pasztety;
- warzyw, owoców i grzybów – przetwory, marynaty, susze, liofilizaty, kiszonki;
- zbóż – wypiek chleba, ciast.
Rolnicy, chcący przetwarzać swoje surowce w Inkubatorze będą musieli dostosować swoje sposoby uprawy i hodowli do norm wymaganych przy certyfikacji Integrowanej Produkcji, Rolnictwa Ekologicznego. Poprawa jakości upraw i hodowli wpłynie na wysoką jakość wytwarzanych produktów, lepszą wydajność
i zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.
Rolnicy i przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na współpracę z nami, będą mieli zapewnioną kompleksową pomoc w doborze najlepszej technologii uprawy, hodowli i produkcji (szkolenia), projektowaniu i druku etykiet, doborze opakowań, badaniu produktów, marketingu, sprzedaży i dystrybucji. Optymalizując koszty dostaw wytwarzanych produktów rozważany jest vanselling, czyli wspólne dostawy produktów do klienta ostatecznego.
Produkty wytwarzane w Inkubatorze, spełniając wszystkie wymogi certyfikacji, będą otrzymywały znak „SMAK WSI – przetrwał w naszych produktach”. Wspólna Marka Lokalna będzie jednocześnie wspierać marketingowo każdy produkt oraz promować region.
Zgodnie z projektem Rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Współpraca” objętego PROW na lata 2014-2020, beneficjentem pomocy może być Grupa operacyjna na rzecz innowacji (EPI) utworzona przez co najmniej dwa różne podmioty.
Podjęcie działań związanych z powstaniem Inkubatora w Parzęczewie związane jest z nałożeniem się kilku możliwości jednocześnie, gwarantujących sukces przedsięwzięcia:
- Możliwość wydzierżawienie działki o odpowiednim przeznaczeniu i planie zagospodarowania przestrzennego w sąsiedztwie autostrady A-2.
- Możliwość pozyskania środków z PROW 2014-2020 na wsparcie utworzenia Inkubatora.
- Możliwość założenia EPI i skorzystanie ze środków unijnych w ramach SIRu.
- Wejście w życie przepisów ułatwiających rolnikom sprzedaż wytworzonych
ze swoich surowców produktów żywnościowych (rolniczy handel detaliczny). - Nadal rosnący rynek żywności wysokiej jakości, ekologicznej, funkcjonalnej.
Jeżeli udało się nam wstępnie Państwa zainteresować, to serdecznie prosimy o zgłaszanie swojego udziału w spotkaniu, na którym przedstawimy szczegóły planowanego przedsięwzięcia, w terminie do dnia 17 października br. (mail: fundacja_prym@parzeczew.pl lub telefonicznie: 42 235 33 96, 664 450 260)
Ze względu na krótki okres przygotowania projektu prosimy o potraktowanie sprawy jako pilnej.