Zapraszamy do Relacji z VI Środkowopolskiego Rajdu Szlakiem Bitwy nad Bzurą

Organizatorem rajdu jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Centralny ŁUK Turystyczny”. Impreza jest dofinansowana ze środków Województwa Łódzkiego.

Uczestnicy w ramach VI Środkowopolskiego Rajdu Rowerowego „Szlakiem Bitwy nad Bzurą w 100 lecie utworzenia Województwa Łódzkiego” pokonali od piątku 13 IX do niedzieli 15 IX  trasę o długości 130 km. W trakcie imprezy był czas na turystykę aktywną, zabawę, rozrywkę, naukę ale również na zadumę i refleksję dotyczącą historii sprzed 80 lat.

Pierwszego dnia raju trasa przebiegała m.in przez teren Lokalnej Grupy Działania „PRYM”. Wspólnie ze stowarzyszeniem „Orła Bez Granic” ugościliśmy uczestników raju przy pomniku w Orłej. Dużą wartością była prezentacja uniejowskiego historyka Tomka Wójcika, dotycząca wydarzeń z września 1939 r i roli Bitwy nad Bzurą w wojnie obronnej. Dzień zakończył się oddaniem hołd żołnierzom pochowanym na lokalnym cmentarzu, kładąc na ich grobach biało czerwone kwiaty przygotowane przez LGD “PRYM” .

Drugi dzień to przede wszystkim wizyta na terenie 1 Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej, gdzie dzięki dowództwu jednostki uczestnicy mogli oglądać sprzęt, infrastrukturę i tok szkolenia żołnierzy. Niewątpliwą atrakcją było wejście na wieżę kontroli oraz możliwość zobaczenia największego w Polsce tunelu aerodynamicznego.

Pełna relacja z rajdu znajduje się na stronie Centralnego Łuku Turystycznego pod adresem: centralnyluk.pl