29 września odbył się już po raz kolejny Zlot Traktorów w Kowalewicach. Kowalewice, choć nie tak duże jak inne miejscowości znane z tego typu imprez, zyskały sobie popularność dzięki organizacji takich spotkań, które mają charakter rodzinny i regionalny. Wydarzenie to  przyciąga także lokalne społeczności, rolników i osoby z okolicznych miejscowości.Wydarzenie pozwoliło na szerokie dotarcie do lokalnej społeczności, szczególnie osób związanych z rolnictwem, które mogą skorzystać z oferowanych szkoleń i programów aktywizacyjnych. Na mieszkańców i gości czekało mnóstwo atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi podczas zlotu traktorów wiele osób dowiedziało się o możliwościach wsparcia w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju . Zlot traktorów w Kowalewicach stał się nie tylko świętem dla miłośników rolnictwa, ale również ważnym elementem integracji społeczności lokalnej i promocji możliwości rozwoju oferowanych przez LGD „PRYM”.


W  sobotę 7 września  2024 roku odbyło się  Święto Pieczonego Ziemniaka w Sobieniu.

Święto przyciągnęło zarówno mieszkańców Sobienia, jak i gości z okolic.
Na uczestników czekały  różnorodne konkursy, gry i zabawy dla dzieci oraz dorosłych.
OSP w Sobieniu przygotowała tor przeszkód  dla Naszych milusińskich.
Odbyły się konkursy na najpiękniejszą figurkę z ziemniaka i rysunek . Można było przejechać się  bryczką.
W programie  nie zabrakło  również występu   Zespołu Śpiewaczego działającego przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Śniatowej.

Nieodzownym  elementem święta była  coroczna  degustacja potraw przygotowanych z ziemniaków zarówno przez KGW w Sobieniu , jak i  przez wszystkich gości i mieszkańców .
Impreza cieszyła się  dużym zainteresowaniem, a atmosfera pełna była śmiechu, zapachu pieczonych ziemniaków i wspaniałych  aromatów.
Święto Pieczonego Ziemniaka w Sobieniu to coroczne wydarzenie, które jest nie tylko  celebrowaniem   tradycji  pieczenia ziemniaka czy  okazją  do zabawy, lecz stanowi również okazję  do spotkań i integracji społeczności lokalnej.

 

 


 

W minioną niedziele 7 lipca 2024 roku odbyło się Magiczne Święto Kowalewic.

Na uczestników czekało wiele atrakcji: karuzela, malowanie twarzy, dmuchańce, wóz strażaki oraz regionalne przysmaki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kowalewic.

Na scenie wystąpił nasz lokalny iluzjonista Maciej Pol, który porwał publiczność wyjątkowym pokazem magicznych sztuczek. Dla publiczności zaśpiewała wokalistka Natalia Sadowska,

a Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Orłej pod opieką Radnego Miejskiego Dominika Sadoka zaprezentowała pokaz pierwszej pomocy.

W wydarzeniu wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski oraz Zastępca Burmistrza Grzegorz Zawadzki.

Magiczne Święto Kowalewic jest doskonałym przykładem tego, że takie wydarzenia łączą pokolenia i umacniają więzi społeczne.


 

W minioną sobotę uczestniczyliśmy w „Majówce na 5-tkę” – pikniku zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Sołectwa Bibianów, przy współpracy z Gminą Parzęczew i Forum Inicjatyw Twórczych.

Jest to  już cykliczna impreza odbywająca się w Bibianowie, której celem jest aktywizacja dzieci i młodzieży oraz całej społeczności lokalnej jak również integracja międzypokoleniowa.

Wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji dla każdej grupy wiekowej.

Nie obyło się bez gier i zabaw nie tylko dla dzieci i młodzieży ale również zabaw międzypokoleniowych jak np. turniej szachowy dorośli kontra osoby z niepełnosprawnością rozegrany na mega szachownicy.

Jednym z elementów spotkania było oddanie do użytku zagospodarowanego terenu „Piaskowego Wzgórza” – miejsca, które dedykowane jest dla ludzi młodych, rozwijania ich pasji i zainteresowań, w którym mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać czas jak również zacieśnić więzi.

Wychodząc na przeciw potrzebom ludzi młodych, wskazaliśmy kilka możliwości rozwoju przedstawiając między innymi rynek pracy, rozwiązania  technologiczne czy pomysły rozwoju mogące mieć wpływ na pozostanie młodzieży w regionie.

Piękna pogoda, ogromny udział  dzieci, młodzieży oraz mieszkańców sołectwa i społeczności gminnej sprzyjało wspólnej zabawie i aktywizacji.

Organizatorom życzymy dalszych sukcesów.

 

 


 

 

Ogólnopolski Zlot Drużyn Nieprzetartego Szlaku ZHP w Stemplewie już za nami.

Zlot Drużyn Nieprzetartego Szlaku to trzydniowy projekt, który zgromadził w Stemplewie ponad 250 uczestników, wśród których znaleźli się: uczniowie Szkół Specjalnych, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, należących do drużyn Nieprzetartego Szlaku z całego kraju.

Celem Zlotu była integracja środowisk dzieci i młodzieży od 6 roku życia bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności, zwiększanie samodzielności oraz pobudzanie zainteresowań członków, rozbudzenie uczuć patriotycznych i dumy narodowej, przybliżenie uczestnikom wydarzeń oraz postaci historycznych. Poznanie
i utrwalenie symboli narodowych, przybliżenie postaw godności i poszanowania praw człowieka, wolności, solidarności i patriotyzmu.

Poniżej udostępniamy ciekawy artykuł na temat historii Nieprzetartego Szlaku:
https://sh.org.pl/wp-content/uploads/2020/01/2016-PMarciniak-NieprzetartySzlak.pdf

 

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom zlotu za liczny udział i dobrą zabawę.

 


 

Serdecznie zapraszamy osoby młode do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Zlocie Drużyn Nieprzetartego Szlaku ZHP,
który odbędzie się w Stemplewie 24-26 maja 2024r.

  1. Stowarzyszenie Mamy Wielkie Serca w Stemplewie
  2. V Szczep Drużyn Nieprzetartego Szlaku ZHP przy Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie
  3. GK ZHP Warszawa
  4. ZHP Chorągiew Łódzka
  5. Hufiec Uniejów ZHP Chorągiew Łódzka
  6. Starostwo Powiatu Łęczyckiego
  7. Starostwo Powiatu Poddębickiego
  8. Lokalna Grupa Działania „PRYM”
  9. Rybacka Lokalna Grupa działania „Z Ikrą”
  10. Miasto Poddębice
  11. Termy Poddębice
  12. ZOO Borysew
  1. Prezentacja dorobku drużyn Nieprzetartego Szlaku ZHP
  2. Rozwijanie ekspresji twórczej i kreatywności.
  3. Wdrażanie do zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego.
  4. Integracja środowiska harcerskiego.
  5. Kształtowanie postaw proekologicznych i prozdrowotnych.
  6. Kształtowanie postaw prospołecznych.

Komendant Zlotu: pwd. Bogumił Zielonka

Z-ca komendanta ds. programowych: pwd. Sylwia Wojtczak

Oboźny: dh Janusz Kośla

Kwatermistrz: dh Maciej Piszczałkowski / dh Mariusz Bryła

Grupa kwatermistrzowska: dh Piotr Kaźmierczak, dh Krzysztof Kuciński, dh Jakub Pionko, dh Dariusz Klupp, dh Paweł Gawron

Drużynowi: dh Agnieszka Grzelak/ dh Dariusz Klupp

 

Koordynatorzy zadań przypisani w oddzielnym dokumencie wewnetrzym.

 

Oraz zaangażowani w zadania organizacyjno-programowe instruktorzy ZHP, nauczyciele, wychowawcy internatu oraz pracownicy administracji i obsługi ZPEWiR Stemplew

 


Regulamin zlotu

 


Informacje organizacyjne

 


Karta zgłoszeniowa