-
Wnioskodawca – Stowarzyszenie – Koło Gminne Emerytów i Rencistów „Jesteśmy Razem”
Tytuł projektu – Wzmocnienie kapitału społecznego poprzez organizację wydarzenia pn. „Aktywna jesień życia”
Kwota dofinansowania – 24 759,00 zł
W ramach projektu zrealizowano piknik ekologiczny z warsztatami. W ramach zadania przeprowadzono warsztaty o tematyce ekologicznej: odnawialne źródła energii, tajemnice ziół, rowery wytwarzające prąd, recykling – eko wiklina, robienie ekologicznych toreb, tworzenie eko mydeł, świec i biżuterii. Zapewniono posiłki i animatorów prowadzących warsztaty.
Zorganizowano również wyjazd studyjny po obszarze działania LGD „PRYM”. Odbyło
się zwiedzanie Lutomierska, Zgierza, Parzęczewa, Świnic Warckich oraz Uniejowa. W ramach projektu zapewniono autokar, przewodnika oraz posiłki.
2. Wnioskodawca – Stowarzyszenie Aktywne Kobiety Gminy Lutomiersk
Tytuł projektu – Wzmocnienie kapitału społecznego poprzez organizację warsztatów i wyjazdów studyjnych pn. „Aktywne kobiety dla siebie i regionu”
Kwota dofinansowania – 24 945,00 zł
W ramach projektu „Aktywne kobiety dla siebie i regionu” zrealizowano następujące zadania:
- Warsztaty kulinarne, wykład i lekcja tańca związane z tradycją andrzejek. Na warsztaty składało się (wykład na temat tradycji andrzejkowych poprowadzony przez absolwentkę Kulturoznawstwa na Wydziale Antropologii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, warsztaty kulinarne, warsztaty taneczne.
- Wyjazd studyjny do Spycimierza na obrzęd Bożego Ciała. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić: Poddębice (Pałac Grudzińskich, Geotermalny Park Zmysłów, Pijalnia Wód Termalnych, kościół pw. św Katarzyny), Uniejów (spacer po zabytkowym miasteczku, m.in. kolegiata Wniebowzięcia NMP, zagroda młynarska, zwiedzanie zamku biskupów gnieźnieńskich z wizytą na widokowej wieży). Głównym punktem wyjazdu studyjnego była wizyta w Spycimierzu. Od ponad 200 lat z pokolenia na pokolenie jest tu przekazywana tradycja układania kwiatowych dywanów na uroczystość Bożego Ciała
- Wyjazd studyjny po obszarze działania LGD PRYM. Uczestnicy odwiedzili Uniejów – spacer po zabytkowym miasteczku, Stary Gostków (gm. Wartkowice) z neoklasycystycznym pałacem z 1802 roku, Świnice Warckie i Głogowiec – miejsca zawiązane z osobą Faustyny Kowalskiej oraz Parzęczew – kościół Wniebowzięcia NMP.
3. Wnioskodawca – Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”
Tytuł projektu – „Organizacja cyklu warsztatów i wyjazdów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży”
Kwota dofinansowania – 49 996,00 zł
W ramach projektu zostały zorganizowane warsztaty w dwóch cyklach (lipiec, wrzesień 2018r) oraz wyjazdy edukacyjne dla 72 (dzielonych na dwa cykle po 36 osób) dzieci z terenu gminy Świnice Warckie. W ramach projektu odbyły się następujące działania:
-warsztaty rękodzieła z haftu i makramy. Dzieci poznały technikę haftowania, zwijania sznurka sizalowego, wykonywały obrazy na płótnie z krajobrazami, pomnikami przyrody, miejscami kultu religijnego.
– warsztaty powertexu. Dzieci poznały technikę utwardzania tkanin utwardzaczem na bazie wody, przyjaznym dla środowiska – powertex, w wyniku warsztatów powstały magnesy i ramki z zdjęciami miejsc z terenu gminy Świnice warckie.
– warsztaty z wióra osikowego. Uczestnicy zapoznali się z ekologiczną formą wykonania biżuterii (bransoletki, wisiorki, kolczyki) oraz dekoracji do strojów.
– organizacja warsztatów z ceramiki artystycznej. Podczas warsztatów z gliny (materiał ekologiczny) dzieci rozwijały swoje umiejętności manualne, poprzez wyciskanie, wałkowanie, uderzanie. Dzieci wyrzeźbiły w glinie np. podobiznę Św. Faustyny, M. Konopnickiej.
– organizacja warsztatów decupage. W trakcie tych warsztatów uczestnicy poznali technikę zdobienia przedmiotów, wykonywali pamiątkowe wazony, kartki okolicznościowe związane z regionem.
Projekt zakładał również organizacje 2 cyklów wycieczek po regionie łódzkim, każdy cykl obejmował następujące wycieczki :
– Uniejów – wyjazd historyczno-krajoznawczy: ABC Wypieku chleba w Zagrodzie Młynarskiej. Podczas pobytu dzieci poznały historię wypieku chleba, poznały sprzęty używane w dawnych czasach (stolarskie, ciesielskie). Zobaczyły wiatraki- młyn, sposób wyrobu mąki.
– Wyjazd nad Zbiornik Jeziorsko – wyjazd przyrodniczo – krajoznawczy. Podczas pobytu odbył się rejs statkiem spacerowym, był to wspaniały relaks połączony z lekcją przyrody, oglądaniem gniazd ptaków, poznawaniem przyrody i historii tego miejsca. Uczestnicy samodzielnie skorzystali z rowerków i kajaków wodnych. Uczestnicy wycieczki mogli również poznać tajemnice wyspy kormoranów, obejrzeli unikatowe przyrodnicze siedliska widoczne tylko z wody oraz przyjrzeli się z bliska zaporze wodnej na tamie.
Podsumowaniem I cyklu warsztatów była impreza – Dzień Rodziny, podczas której odbyła się wystawa wykonanych na warsztatach prac dzieci, młodzieży oraz ich rodziców, opiekunów, starszego rodzeństwa.
4. Wnioskodawca – Stowarzyszenie Artystyczno- Edukacyjne „CANTORES”
Tytuł projektu – „Akademia malucha i seniora – cykl działań wzmacniających kapitał społeczny”
Kwota dofinansowania – 49 929,00 zł
W ramach projektu odbyły się różnorodne działania w 2019r.:
– dwa wyjazdy dla grup 50 seniorów: na koncert z okazji 209 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej gdzie wystąpili Tomasz Ritter, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych oraz {oh!} Orkiestra Historyczna pod batutą Dirka Vermeulena oraz do Muzeum Żydów Polskich POLIN gdzie niezwykła ekspozycja w niecodziennej architekturze zachwyciła wszystkich.
– warsztaty dla dzieci odbywały się w dwóch grupach wiekowych dwa razy w tygodniu. W sumie odbyło się 123 różnorodne warsztaty. Zajęcia pozwoliły maluchom poznawać świat. Spotkania miały formę cykliczną – na każdych pojawiał się nowy temat przewodni. Wspólnie z dziećmi poznawaliśmy kulturę, teatr oraz rozpoznawaliśmy emocje jakie towarzyszą nam w codziennym życiu, uczestnicy bawili się rytmem poprzez wspólne tupanie, klaskanie, śpiew i grę na różnych instrumentach. „Psoty bazgroty” pozwoliły na twórczy rozmach w dziedzinie działań plastycznych a poprzez zabawy ruchowe i plastyczne uczestnicy zapoznali się także z podstawowymi zasadami zachowania wobec przyrody.