Przedsiębiorczy „PRYM”

Lokalna Grupa Działania „PRYM” w ramach przeprowadzonych naborów w latach 2016-2022 przeznaczyła na rozwój przedsiębiorczości na naszym obszarze ponad 7,5 mln złotych. Dzięki temu dofinansowanie otrzymały istniejące firmy na rozwój działalności i powstały nowe, różnorodne jak teren LGD. Uruchomiono „Żłobek Wesoła Pszczoła”, otwarto food truck „Raz ugryźć proszę”, który promował LGD na festiwalach smaków w całej Polsce, uruchomiono gabinet weterynaryjny, zagrody edukacyjne jak chociażby „Pasieka Gajówka”, otwarto śniadaniarnie, lodziarnie, obiekty noclegowe czy wypożyczalnie sprzętów rekreacyjnych, a przy tym utworzono kilkadziesiąt miejsc pracy na terenie 9 gmin.

Jednym z nowych, atrakcyjnych miejsc jest Tawerna Michasiówka, otwarta przez Panią Katarzynę Michaś nad stawami w Bełdowie. Dzięki wspaniałemu klimatowi oraz oryginalnemu pomysłowi zaledwie miesiąc po otwarciu ciszy się ogromnym powodzeniem.

– Działalność udało się otworzyć dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania „PRYM” w naborze na podejmowanie działalności gospodarczej w 2022 roku. Dzięki dotacji mogłam wyposażyć kuchnię, która jest sercem naszej tawerny- mówi Katarzyna Michaś.

Oprócz tawerny w naborze 1/2022 na podejmowanie utworzonych zostało jeszcze 16 firm.
– Większość z tych wniosków jest już rozliczonych, zostało kilku beneficjentów, którzy lada moment złożą wnioski o płatność końcową. My staramy się wspierać naszych wnioskodawców na każdym etapie od złożenia wniosków po płatność końcową- zapewnia Jolanta Pęgowska Kierownik Biura Lokalnej Grupy Działania „PRYM”. Nabór 1/2022 na podejmowanie działalności gospodarczej był ostatnim naborem z zakresu przedsiębiorczości w ramach LSR na lata 2014-2020.

– Złożyliśmy Lokalną Strategię Rozwoju LGD „PRYM na lata 2023-2027 w konkursie. W niej także przewidzieliśmy działania dla przedsiębiorców i osób, którzy chcą uruchomić własną firmę. Wszystkie środki, także z przeliczeń konkursowych zostały już rozdane, dlatego z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu- dodaje Jolanta Pęgowska.