Coś miłego dla podniebienia :)

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy dwa przepisy idealne na tłusty czwartek

loga

Pączki Ostatkowe    

Mąkę przesiać, wymieszać drożdżami odrobiną cukru i połową szklanki mleka – odstawić na 15- 20 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Dodać pozostałe składniki i wyrobić, na koniec dodajemy olej . Wyrabiać kilka minut, aż ciasto będzie. Wyrobione ciasto obsypać mąką i włożyć do miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na ok. godzinę..

Porcje ciasta nabierać łyżką, uformować w ręku małe krążki, odłożyć na stolnicę oprószyć mąką, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Nadziewać pączki dopiero po usmażeniu, by konfitura nie wyciekała podczas smażenia.

Smażyć w głębokim tłuszczu, w temperaturze 170ºC, z obu stron, na złoty kolor. Wyjąć, osączyć na papierowym ręczniczku, udekorować lukrem.

Składniki:

1 kg mąki szadkowskiej 1 cukier wanilinowy
1 szklanka cukru 50 ml spirytusu
0,5 l mleka ( w temp. pokojowej) Szczypta soli
50 g drożdży Lukier : 1 szklanka Cukru pudru
7 żółtek 3 łyżki soku z cytryny
1 jajko Olej do smażenia (rzepakowy)
5 łyżek oleju Konfitura wiśniowa do nadziania

pączki

Faworki

Z wszystkich wymienionych składników zagnieść ciasto. Następnie zawinąć w folię aluminiową i odłożyć w ciepłe miejsce na ok. 20 minut

Po tym czasie ciasto dobrze wybić wałkiem, by w cieście pojawiły się pęcherzyki powietrza ok. 15 minut. Ciasto rozwałkowujemy, składamy, ubijamy wałkiem. Po skończeniu ciasto owinąć folią aluminiową i schłodzić przez 20 minut w lodówce. Schłodzone ciasto rozwałkować, wykroić prostokąty o wymiarach około 11 x 2,5 cm. Każdy pasek naciąć wzdłuż pośrodku i jeden z końców przewlec przez otwór. Smażyć w temperaturze 180 stopni C, z obu stron, na złoty kolor. Odsączyć na ręczniczku papierowym. Posypać cukrem pudrem.

Składniki :

0,5 kg mąki Szymanowskiej Szczypta soli

 

5 żółtek Olej do smażenia (rzepakowy)
2 łyżki spirytusu Cukier puder do dekoracji
Szklanka śmietany 18 %

 

 

faworki